A drávaszögi Laskón találkoztak a Kárpát-medence magyarságának a képviselői pénteken: együtt bográcsoztak a vajdasági, erdélyi, partiumi, kárpátaljai, felvidéki, muravidéki, magyarországi és horvátországi magyar csapatok, bemutatva a csirkepaprikás tucatnyi árnyalatát a HMDK Gazdakörének gasztronómiai megmérettetésén, a Parasztkonyha elnevezésű rendezvényen.
A HMDK Gazdakörének legfontosabb feladata, hogy összefogja a horvátországi magyar gazdákat és segítse is őket, ezenkívül nagy hangsúlyt helyez a falusi hagyományok ápolására is. Évek óta megszervezi a Parasztkonyha elnevezésű főzőversenyt, melynek résztvevői minden alkalommal más-más hagyományos étel elkészítésében próbálják ki magukat, de a rendezvény elsődleges célja a kapcsolatépítés.
Sok tájegység találkozott Laskón, de egy nyelvet beszéltek a résztvevők
Az idei Parasztkonyhára pénteken került sor Laskón, a helyi ifjúsági otthon udvarában.
– Rendezvényünk az évek során eljutott arra a szintre, hogy a Kárpát-medence minden régiójából jönnek csapatok, így van ez most is: a Muravidékről, Felvidékről, Erdélyből, Partiumból, Székelyföldről, Vajdaságból és az anyaországból is érkeztek vendégek, és természetesen jelen vannak a hazaiak is, a Drávaszög és Szlavónia magyarlakta településeiről is, számításaink szerint az idei Parasztkonyha minden eddigi rekordot megdöntött – nyilatkozta lapunknak Szabó Attila, a Gazdakör elnöke.
Az idei főzőverseny „témája” a csirkepaprikás volt, amelyet minden csapatnak a maga ízlése szerint, a saját tájegységére jellemző módon kellett elkészítenie.
– Lehet, hogy a csirkepaprikásunk nem sokban fog eltérni az itt megszokottól, de készülünk meglepetésekkel is, van néhány, szárnyas ihlette fogás, amelyet előételként vagy desszertként szolgálunk fel – nyilatkozta lapunknak Varga István, a kárpátaljai Pro Agricultura Carpatika Alapítvány falugazdásza. Egyesületükről elmondta, nagy segítséget nyújt a kárpátaljai gazdák gondjainak megoldásában, hiszen a szántóföldi termesztés romokban hever a háború sújtotta régióban. Mint mondta, e nehéz időkben az embernek több lábon kell állnia, hogy boldogulni tudjon, így csapatukból mindenkinek van valamilyen kapcsolata a mezőgazdasággal, riportalanyom borászként tevékenykedik.
Míg a kárpátaljai csapat visszajáró résztvevője a Parasztkonyhának, a Partiumból (Románia) először érkezett fiatalok alkotta csapat az eseményre.
– Noha ez az első főzésünk itt, Horvátországban, a Gazdakörrel nagyon jó a kapcsolatunk, Szabó Attilával találkoztunk már különböző események alkalmával. A csirkepaprikásunk különlegessége abban áll, hogy minden belevaló erdélyi gazdáktól származik, saját termelésű fűszerekkel ízesítjük az itteni csirkét, reméljük, el fogjuk nyerni a zsűri tetszését – nyilatkozta Sallak Szabolcs, a Pro Agricultura Egyesület Beszterce-Naszód megyei falugazdásza.
A csapatok saját asztalukon különböző felvágottakat, süteményeket, bort és pálinkát „parkoltattak”, így senki sem maradt éhes és szomjas, aki jelen volt az eseményen.
Mulatság helyett szomorú emlékezés
Az eredményhirdetés előtt Szabó Attila köszöntötte a vendégeket. Szomorúan mondta el, hogy „mindenki tudja, miért nem kapott helyet ezúttal mulatság a programban”. Kérésére egy perc néma csenddel adóztak Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár emlékének.
Magdó János eszéki magyar főkonzul is felszólalt, felhíva a figyelmet arra, a bőségből, ami jellemzi a résztvevők asztalait és bográcsait, s amelyben részünk van, láthatóan „jól élünk, örülnünk kell, hogy a jóisten fölénk tartja a kezét, s megvéd minket.” Köszönetét fejezte ki a szervezőknek tevékenységükért és a színvonalas program megvalósításáért.
Mészáros Balázs, a magyar agrárminisztérium Kárpát-medencei Együttműködések Főosztályának vezetője az esemény főszónokaként méltatta a HMDK Gazdakörének munkáját. Köszönetét fejezte ki a szervezetnek, hogy a magyar gazdákat és termelőket egy szövetséggé gyúrja össze, megerősítve őket egyenként és csoportként is. Mint mondta, olyan lehetőségeket igyekeznek teremteni, ahol a gazdák és családjaik találkozhatnak egymással, közös programok révén megismerhetik egymást, tapasztalatot cserélhetnek.
– Nagyszerű együtt látni a Kárpát-medence magyarságát a Parasztkonyhán, amely mostanra bekerült a határon túli magyar gazdák köztudatába és naptárába. Mindennek a megélése megerősít bennünket abban, hogy a Kárpát-medence magyarsága és gazdatársadalma összetartozik, egyre több kapcsolattal kötődik egymáshoz – mondta Mészáros Balázs.
A legjobb csirkepaprikást a laskói Kelemen József készítette
Végezetül Munk Erik, a gasztronómiai verseny bírálóbizottságának elnöke vette át a szót. Elmondta, a Kárpát-medence minden ízét megtalálták az asztalon, kiváló ételeket kóstoltak. A kárpátaljai, a felvidéki és a partiumi csapatot különdíjban részesítették, amelyek értékelésük szerint a legszebben díszítették asztalaikat.
Az idei verseny harmadik helyezettje Ács Tibor lett Vinkovciról, a második Tolnai Sándor Laskóról, a legjobb csirkepaprikást pedig a szintén laskói Kelemen József készítette.
Az idei Parasztkonyhát megtisztelte jelenlétével Jankovics Róbert, magyarságunk parlamenti képviselője, Császár Zoltán eszéki magyar konzul, Szirmai Nóra, a Magyar Agrárminisztérium Kárpát-medencei együttműködésért felelős referense és Palizs-Tóth Hajnalka, az Economica Hungarica Alapítvány igazgatója is.
Forrás: https://kepesujsag.com/parasztkonyha-az-eddigi-legnepesebb-rendezveny/
24.10.2024.